Flash Playeriniz y�kl� degil.
Flash y�kle

Alevi Kültür Dernekleri İskenderun Şubesi

Haci Bektaş Veli Alevi Kültür Merkezi Cemevi'nin Resmi Web Sitesi www.iskenderuncemevi.com'a hoş geldiniz

Cemevi acilisi
Iskenderun cemevi acilisi

Alevi Bektaşi felsefesi ve inancı asırlar boyu katliamlara, sürgünlere, baskılara rağmen boyun eğmeden ve yılmadan bugünlere gelmiştir.

Alevi Bektaşi felsefesi telli kuran dediğimiz bağlama ile dede talip ilişkisi  doğrultusunda dilden dile söylenen Deyişler, Dualar,  Nefesler,  Mersiyeler, Dönülen Semahlar ve Hallacı Mansur, Nesimi, Pir Sultan, Yunus, Hacı Bektaşi Veli gibi ulularımız ve Ozanlarımız aracılığı ile yaşamaya devam ediyor ve edecektir

Bunu iyi bir şekilde yaşatmak da, geçmişi tarihi iyi incelemekten geçer. Toplum olarak Alevi Bektaşi felsefesinin yaşatılmasının yolu mevcut alt yapıların oluşmalarından geçer. Teknolojinin ilerlediği birçok işimizi kolaylaştırdığı yaşamımıza hakim olduğu günümüzde, sosyal kültürel ve inanç yapımızı  koruyamasak, devam eden asimilasyon sistem ve politikalarına çanak tutmuş olacağız.

 

Bu bakımdan gecikmelide olsa Kültür Merkezi ve Cemevi Temelini 05.06.2011 tarihinde atmış bulunmaktayız. Eğer toplum olarak sadece  Alevi canlarımız değil, demokrat özgürlüklerden yana olan canlarımızın da her ne inanca sahip olurlarsa olsunlar kardeş dostça bir arada saygı ve sevgi çerçevesi içerinde yaşamasını istiyorsak herkesin projemize sahip çıkmasını bekliyoruz

Çünkü;  inançların özünde Peygamberlerin kutsallığından, Evliya, Enbiyaların kerametleri, ulu ozanların deyişleri ile bir bütünlük  arz eder. Hak Muhammed Ali üçlemesinde birliğe varan, Dört Kapı Kırk Makamla insanın kemale ermesine varan, Musahiplik ilkesi ile toplumsal kültürel paylaşmanın onurunu yaşayan,eşit lokması ile helalık ve rızalık ilkesini esas alan 72 millete aynı nazarla bakmayı  kendisine ilke edinen bu yaşam tarzımızın bilincinde olmamız ve sahiplenerek gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmamız gerekir. Bununda yolu Kültür Merkezlerimizi  ve Cemevlerimiz inşa etmekten geçtiğine inanırken bu çalışmaları bilim adamlarının bilimsel çalışmaları ile daha sağlıklı bir şekilde topluma aktarması daha da başarılı olacaktır.

 

Bu merkezleri sağlıklı bir şekilde inşa ettiğimizde;

Alevi Bektaşi Kültür ve inancı geçmişten günümüze gelen Ehlibeyt ve On iki İmamlar,  Ocaklar sistemiyle Talip, Rehber, Pir ve Mürşit köklü bir yapı oluşturan Alevilik ayini Cemevlerin de dönülen semahların  barış ve kardeşliğin, toplumsal adaletin eşitliğin buluşma noktası olduğunu gördük ve görmeye devam edeceğiz.

Yüreğimizi koyduğumuz bu yolda duyarlı ve sorumluluk sahibi canlarımızın,erişmiş olduğumuz bu aşamada çabalarını,emek ve en önemlisi yüreklerini katabilmelerini umut ediyorum.         

HACI BEKTAŞ VELİ  ANADOLU VAKFI BAŞKANI      DÜZGÜN ARGUN

 

   

Yorum Paylaş

   

Beğen

   

Arkadaşına Gönder