Flash Playeriniz y�kl� degil.
Flash y�kle

ALEVİLERİN SESİ

BASINA VE KAMUOYUNA;

Yargıtay 7. Hukuk Dairesinin Diyanet İşleri Başkanlığının Cemevilerini yok sayan (fetvasına) dayanarak verdiği cami ve mescit dışındaki yerlerin ibadethane olarak kabul edilmesi mümkün değildir kararın sonucu doğrultusunda insanlar arasında inanç ayrılığı gerginliği yaşatmaya başlamış, ve ilk ciddi olay Sürgü’de ortaya çıkmaya başlamıştır.

 Biz Aleviler Yargıtayın Diyanet fetvasına dayanarak verdiği bu kararı tanımadığımızı beyan ediyoruz. Cemevleri ibadethanemizdir.

          Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü kasabasında  önceki gün sahur saatinde, oruç tutmayan Alevi bir ailenin kapısının önünde uzun süre davul çalınması sebebiyle yaşanan sözlü tartışmayı bahane ederek; çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu ve önemli bir kısmının  kasaba dışından geldiği iddia edilen  yaklaşık 400-500 kişilik grup,  ailenin oturduğu eve doğru tekbir sesleriyle

yürüyüşe geçerek “Size dini öğretmeye geldik” şeklinde sloganlar atmış, evi kundaklamak istemiştir .Gurubu durdurmak isteyen  jandarma  bunu başaramayınca takviye kuvvet istemiş, grubun saldırgan tavrının sürmesi üzerine jandarma havaya ateş ederek grubu durdurmuştur..
Halen jandarma evi ve aileyi koruma altında tutmaktadır. Ailenin can güvenliği yoktur.
            Son günlerde ard arda gelen açıklamalar sorumsuz  bazı medya kuruluşlarının asparagas haberleri ve şimdi de bu olayın olması düşündürücüdür.
Hiçbir tartışma insan yakmanın ,öldürmenin sebebi olamaz. Alevilerin artık yakılacak birtek canı yoktur, biz Aleviler ülkemizde herhangi bir karmaşanın sebebi olmayacağız, ama hiçbir canımızın da incitilmesine  müsaade  etmeyeceğiz.
            Tüm inançlara karşı saygılı olmak insan olan herkesin temel vazifesidir . Sürgü halkının sağduyulu olduğunu, belde de yıllardır Alevi Sünni,Kürt Türk herkesin kardeşçe bir yaşam sürdüğünü biliyoruz.
Tüm vatandaşlarımızı aklı selim davranmaya çağırıyor, devletin burada bir an önce gerekli tedbirleri alarak bu ailenin can güvenliğini sağlamasını talep ediyoruz.
            Aksi takdirde olacaklardan dış mihraklar değil  öncelikle TBMM başkanı Cemil Çiçek, Yargıtay 7.dairesi ve Başbakan  R. Tayyip  Erdogan başta olmak üzere tüm devlet yetkililerinin sorumlu tutulacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 


HACI BEKTAŞ VELİ ANAD. KÜLTÜR VAKFI       ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ
           İSKENDERUN ŞUBESİ                                            İSKENDERUN ŞUBESİ                                                                                                                                                            
               

                                                                                                    

   

Yorum Paylaş

   

Beğen

   

Arkadaşına Gönder