Flash Playeriniz y�kl� degil.
Flash y�kle

Sivas şehitlerimizi 5000 Canla Berlin’de andık

20120701 sivas 336 20120702 191727256019 yıl önce 2 Temmuz’da Sivas’ta on binlerce kişinin tekbir naraları eşliğinde hunharca öldürülen, güpegündüz polisin ve askerin gözü önünde yakılan 33 Canın acısını yüreğinde hisseden yaklaşık 5000 kişi Berlin’de Hermannplatz’da bir araya geldi. Yürüyüşü organize eden Berlin Alevi Toplumu - Cemevi’nin çağrısına Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu üyesi Hannover Alevi Toplumu, Salzgitter Alevi Kültür Merkezi ve Leibzig Cemevi ile Berlin’deki Al Dersimspor, Akdağ Derneği, ATİYAB, Bahadın Derneği, BDAJ-HSG Berlin, Çorum Derneği, Dersim Cemaati, Gaziantep Çepnileri Derneği, Omcalı Derneği ve Sivaslı Canlar 

yanı sıra binlerce Alevi vatandaşı, dostu katıldı. Ayrıca Berlin Eyalet Genel Kurulu’nda kabul edilen önergeyle Die Linke Partisi de destek verdi.

Yürüyüş şehitlerimiz anısına durulan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Şehitlerin adları tek tek okunarak her biri için „Yaşıyor“ sloganı atılmasından sonra gençlerimiz Semah döndü. Berlin Alevi Toplumu Inanç Kurulu Başkanı Hasan Doğan Dede’nin birlik duasından sonra Berlin Alevi Toplumu Başkanı Ahmet Taner, öncelikle Sivas katliamında yaşananları ve Alevi toplumunun taleplerini özetleyerek, ''Alevi Örgütleri olarak devletten taleplerimiz oldu. Örneğin, Madımak Otelinin utanç müzesi yapılması, Almanya'da ve Avrupa'da kol gezen Sivas katillerinin Türkiye’ye iadesinin sağlanması. Ayrıca AKP Hükümeti gerekli önlemler almayarak canileri zamanaşımına uğratarak insanlık suçu işlemiştir. Bizler Sivas Şehitlerimizi unutmadık ve unutmayacağız, taleplerimizi her zaman dile getireceğiz. Sivas yürüyüşü Aleviler için bir simgedir. Alevi oldukları için katledilen bütün şehitlerimizi sonuna kadar anacağız'' dedi.

Daha sonra Almanca basın açıklamasını katılımcılarla paylaştı. Ardında söz alan Berlin Alevi Toplumu 2. Başkanı Erdal Çağlar, gün birlik olma günü diyerek, aksi durumda Alevileri asimile etmeyi amaçlayan 4+4+4 Eğitim Yasası, Didim Cemevi’nin yıkım kararı, Istanbul’da bir ilköğretim okulunu Hacı Bektaş Veli İmam Hatip Okulu diye adlandırılması gibi saldırılar karşısında dayanaksız kalacağımızı dile getirdi. Alevilerin Diyanet’ten bir beklentisi olmadığını, tam tersine inancımızı yok sayan, bizleri asimile etmeye çalışan Diyanet’in bütçesine aktarılan Alevilerin paralarını helal etmediklerini, zehir zıkkım olmasını söyledi.

Yürüyüş boyunca sırasıyla Salzgitter Alevi Kütlür Merkezi Başkanı Yüksel Erdemir, Hannover Alevi Toplumu Başkanı Duran İnce, Berlin Dersim Cemaati Başkanı Kemal Uzundağ, Leibzig Cemevi Başkanı Burcu Arslan, Die Linke Eyalet Başkanı Klaus Lederer söz alıp, güne dair düşüncelerini dile getirdiler.

Ellerinde kalemleri, dillerinde ezgileri, gözlerinde sevgileri ile yüreklerine gömdükleri 33 Canı anmaya gelen binlerce Can, 19 yıllık acılarına sünger çekmediklerini ve utanç müzesi olması gerektiği halde tabelasına „bilim“ müzesi yazılarak gerçekleri örtemeyeceklerini hep bir ağızdan haykırdılar. Varış noktası Oranienplatz’a ulaşıldığında gençlerimizin semah dönmesinden sonra Hasan Göçer Dede’nin okuduğu gülbenk ile yürüyüşümüzü sonlandırdık. Ardından Berlin Cemevi’nde toplanarak, hem gençlerimizin hem de bizimle ilk defa birlikte yürüyen dostlarımızın acımızı daha iyi anlayabilmeleri için Can Dündar’ın hazırlayıp sunduğu Sivas Cehennemi isimli belgesel izlendi.

Acıyı bal eyleyen, bir dilim lokmayı beş eyleyen bir temel öğreti, inanç ve felsefeyle yoğurulan bu Canları bizler unutmadık ve unutturmayacağız…


Erdal Çağlar
Berlin Alevi Toplumu
2. Başkanı

   

Yorum Paylaş

   

Beğen

   

Arkadaşına Gönder