Flash Playeriniz y�kl� degil.
Flash y�kle

AABF Basın Açıklaması: Türkiye’yi Meclis mi yoksa Diyanet mi yönetiyor?

ERDOGAN 1-298x300CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Meclis'te bir cem evininin açılması başvurusuna yanıt olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek "Diyanet İşleri'ne göre Alevilik ayrı bir din olmayıp "İslam içi oluşumdur, İslamın tarihi süreҫte ortaya çıkmış bir zenginliğidir ve İslam dininin ibadet yerleri camilerdir. Alevilerin de ibadet yeri camidir " cevabını verdi ve reddetti.


Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak bu kararı şiddetle kınıyoruz. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i çifte standart kararından dolayı protesto ediyoruz.


Gerek Selçuklu, gerekse Osmanlı'nın Alevileri asimile etme çabası ve inkar politikası, Türkiye Cumhuriyeti'nde de maalesef devam etmektedir. Nerede kaldı hükümetin "Alevi açılımı"? Hani ötekileştirme ve asimilasyon politikasına son verilecekti!
Oysa tam tersi bir gerçekle karşı karşıyayız. Diyanet İşleri istediği bir Alevilik tanımı yapıp, modern fetvalar çıkarıyor. Bu yolla, Alevileri asimile etmek istiyor.
Diyanetin Alevilere çağrısı: "Bizim yazdığımız Alevi klasiklerini okuyun, camiye gelin ve bize uyum gösterin. Ne de olsa hepimiz Müslüman'ız. AKP hükümeti bununla da yetinmiyor. Avrupa'daki Alevileri asimile etmek için Diyanetin icazet verdiği sözde "Alevi Dedelerini" Avrupa'ya gönderiyor. Hem Diyanet hem de Hükümet Alevilerin insan haklarını ayaklar altına alıyor. Alevilerin, Alevi olarak varlığına tahammül edemiyor. Bu zihniyetin, Selçuklu ve Osmanlı devletinin Alevilere karşı uyguladığı zulüm ve şiddetten hiç farkı yok.
Ağız dolusu yaptığınız "demokrasi edebiyatı" ile artık kimseyi kandıramayacaksınız. En saf insanlar dahi artık bu oyunlarınızın farkında.


Siz mecliste camiye evet, cem evine hayır diyorsunuz. Aile imamlığı sistemini tüm Türkiye'ye yayarken, hapishanedeki bir Alevinin kendisini bir "dede"nin ziyaret etmesine dahi tahammülünüz yok. Açıkça; siz demokrasiyi sadece kendi hak ve çıkarlarınızı genişletmek için istismar ediyorsunuz.
Gerçek yüzünüz "bakar körlere" dahi ayan olmaya başladı.
Bizi bu çirkin tavırlarınızla yıldıramayacaksınız.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)

   

Yorum Paylaş

   

Beğen

   

Arkadaşına Gönder